fbpx
Mentorė.lt
Minčių etiudaiSėkminga ir veikli: 5 veiksmingi žingsniai pasitikėjimo link

Sėkminga ir veikli: 5 veiksmingi žingsniai pasitikėjimo link

Sėkminga, veikli ir karjeros siekianti moteris – kokia ji?

Šiuolaikinės moterys vis drąsiau siekia karjeros, mokslinių laipsnių ir užima lyderių pozicijas. Deja, taip pat pastebima, kad šiame kelyje jos vis dar susiduria su joms primetamais stereotipais, vaidmenimis ir dirbtinais “moteriškumo” matavimo kriterijais.

Paprašius apibūdinti, kokia būtų karjeros aukštumų siekianti moteris, vis dar dauguma paminėtų, kad tokia moteris turėtų būti griežta, reikli sau ir kitiems, šalto mąstymo, kartais – net nejautri ir arogantiška asmenybė.

Tas pats stereotipinis mąstymas švelnią, jautrią ir empatišką moterį apibūdintų kaip „per moterišką“ ir netinkamą karjeros aukštumoms.

Konsultuodama ir diskutuodama su moterimis, pastebiu, kad, kuo daugiau jos į save įsileidžia tokių strereotipinių klišių, tuo labiau dingsta pasitikėjimas savimi, vaikomasi ne savo tikslų ir svetimų lūkesčių apie jas pačias patenkinimo.

Galiausiai, visos moterų pastangos pritapti, įtikti, būti tokia, kokios reikalauja aplinka, veda į laimės, džiaugsmo ir tikrosios savasties praradimą.

Pastaruoju metu itin suaktyvėjęs moterų būrimąsis į įvairias bendruomenes: jos kuriasi socialinėse erdvėse, organizuojamos įvairios konferencijos, steigiami klubai, akademijos ar net universitetai. Manau, tai tik puikiai atskleidžia, kad stereotipinis šališkumas požiūryje į lyčių pasiekimus karjeroje ir versle vis dar egzistuoja, o susiburdamos moterys siekia būti išgirstos ir ieško palaikymo. 

Lygybė

Moterys siekė būti išgirstos ir pastebėtos, ir tuomet kai prieš daugiau kaip šimtmetį pradėjo drąsiai reikalauti teisės siekti išsilavinimo ir karjeros. Lyčių lygybės judėjimų dėka, joms buvo leista savo profesinę karjerą sieti su anuomet laikytomis “vyriškomis” profesijomis – teise, politikos mokslais, verslo administravimu ir  kitomis.

Anuomet lyčių lygybės idėja kilo ne tam, kad visus suvienodintų lyg viščiukus fermoje. Moterys siekė lygybės tam, kad būtų išgirstos ir pastebėtos. Kad jos būtų priimtos tokios, kokios yra. Ir nesvarbu, ar moteris griežta, reikli ir tvirta, ar švelni, jautri ir atjaučianti. Moterys norėjo būti priimtos į „vyrų pasaulį“ –  universitetus, biurus, teismo sales ir chirurgų operacines. Jos siekė turėti teisę siekti profesinės realizacijos ne tik virtuvėje ar namų šeimininkės rolėje.

Girdėdama, su kuo šiandien susiduria moterys, siekiančios realizacijos darbe, darau išvadą, kad per dešimtmečius lygybės kovoje moterys pametė ESMĘ.  

Siekdamos pritapti ir būti priimtos vyrų pasaulyje, jos pradėjo elgtis kaip vyrai:

–      Bijodamos būti palaikytos nepakankamai profesionaliomis – nustojo reikšti jausmus ir emocijas, nes juk vyrai taip nedaro.

–      Į svarbius darbo susitikimus stengiasi vilkėti kelnių kostiumą ir batelius be aukšto kulno, nes bijo būti priimtos kaip per „moteriškos“ ir nepakankamai profesionalios. 

–      Siekdamos būti lygios su vyrais, jos pradėjo siekti būti kaip vyrai ir visus savo pasiekimus nuolat lyginti su jais.

Lyginimas(is)

Moterų pasiekimų lyginimą su vyrų atskleidžia ir daugybė atliktų tyrimų ir prirašytų straipsnių. Tyrimai atskleidžia skirtingą požiūrį ir skirtingų kriterijų taikymą lyginant moterų ir vyrų pasiekimus darbe. Štai keletas iš jų:

– Svarstant apie tinkamą kandidatą pozicijai, moterys dažniau vertinamos pagal jų atliktus darbus praeityje, tuo tarpu vyrai vertinami pagal jų potencialą ir tai, ką jie galėtų atlikti ateityje.

– Kai moteris gauna paaukštinimą ar pripažinimą už jos atliktus projektus, manoma kad jai tiesiog pasisekė, tuo tarpu jei tai nutinka vyrui – manoma, kad tai jo turimų gebėjimų nuopelnas.

–  Moterų klaidos pastebimos ir akcentuojamos daug dažniau nei vyrų;

– Vyras reiškiantis darbe emocijas  laikomas veržliu ir ambicingu, tuo tarpu moteris – nekontroliuojanti savęs.

– Ir jau visiems žinomas faktas, kad moterų, užimančių tokias pat pozicijas kaip vyrai, algos yra  žemesnis.

Žinoti statistiką – svarbu, tačiau daugeliui moterų susiduriančių su šia realybe, pirmiausia kyla klausimas – tai ką gi joms su tuo daryti?

Štai nuo šio klausimo ir prasideda kelionė. Kelionė link tikros šios opios problemos sprendimo – moterų savivertės didinimo.

Turėdamos žemą savivertę, pačios save pasmerkiame ir dar labiau stipriname šį stereotipinį vertinimą.

Mano įsitikinimu, visų šių stereotipinių palyginimų ir skirtumų būtų daug mažiau, jei mes išmoktume įvairias, ypač darbines, situacijas vertinti per pasitikėjimo savimi prizmę. 

“Kol mes neatsistosime ir drąsiai neišsakysime, kaip jaučiamės ir ką pastebime, tol niekas nesikeis” – ragina ir Sheryl Sandberg, Facebook CEO.

Taigi ką daryti mums, moterims?

5 paprasti, bet veiksmingi patarimai moterims padedantys įgyti daugiau pasitikėjimo ir savivertės siekiant karjeros ir savirealizacijos profesiniame kelyje:

1. LAIKU SUSTOTI

Visų pirma, nustoti lygintis su kitais kolegomis, o ypač su vyrais. Juk akivaizdu, kad mus gamta sutvėrė skirtingus, mūsų hormonų struktūra skirtinga, smegenų veikla taip pat – egzistuoja daug tai įrodančių mokslinių įrodymų ir straipsnių. Todėl nereikia tikėtis, kad tose pačiose darbinėse situacijose moterys ir vyrai reaguos vienodai ir sprendimus priims vadovaudamiesi vienodais suvokimo principais.

Sakydama nustoti save lyginti su kitais, aš kviečiu nustoti save tuščiai plakti („aš ne tokia gera, kaip …“, „aš to tikrai nesugebėčiau, kaip…“, „jam tai gerai, nes jis …“) Kai tik pastebite tokį minčių srautą, nuspręskite – STOP IT!

2. TYRINĖTI IR AUGTI

Daug naudingiau yra objektyviai įvertinti realybę – suvokti, kokių savybių ar įgūdžių Jums trūksta norint sėkmingai didinti savo pasiekimus. Stebėti, kokie jausmai Jums kyla ir tyrinėti kodėl. Nesistengti jų nuslėpti, bet drąsiai įvardinti – „aš dabar jaučiuosi (nusivylusi, supykusi…), man reikia laiko“.

Žinoma, norint augti, svarbu turėti ir žmogų, kuris būtų kaip pavyzdys. Apsižvalgykite – koks žmogus jums imponuoja ir pažvelkite į jį (ją) tyrinėtojos žvilgsniu. Pamėginkite suprasti, kokia to žmogaus savybė jus žavi ir kurios galbūt jums pačiai trūksta. O tada susidarykite veiksmų planą, kaip tą savybę išsiugdyti savyje. 

Štai toks lyginimasis bus ne menkinantis savivertę, bet ugdantis jus kaip asmenybę.

3. UŽFIKSUOTI IR PASITIKĖTI

Stebėkite savo progresą. Šiame kelyje visuomet kviečiu moteris pradėti pildyti savo pasiekimų (ar dėkingumo sau) žurnalą. Tai gali būti ir Jūsų maža užrašinė, kurią nuolat nešiojatės rankinėje, ar “Notes” jūsų telefone.  Dienos bėgyje užfiksuokite savo reakcijas ir taip pastebėsite, kaip Jūs keičiatės ir tampate labiau pasitikinti savimi. Tokiame pasiekimų žurnale rekomenduoju pildyti ir jausmus, kurie Jums kyla.

Taip viena mano klientė pastebėjo, kas ją dienos bėgyje išmuša iš pusiausvyros ir dėl ko ji pasidaro irzli. Pradėjusi tai žymėtis, ji suprato priežastis ir ėmėsi veiksmų padėčiai pagerinti. 

4. IŠDRĮSTI BŪTI SAVIMI

Tik geriau pažindama save, suprasdama, kas vyksta su Jumis, gebėsite tai išreikšti. Žinoma, tam reikalinga drąsa.

Kaip teigia tyrėja ir profesorė Brene Brown, drąsa nėra apie heroizmą ir didvyriškumą, šiuo atveju drąsa – apie gebėjimą būti savimi ir gebėjimą būti pažeidžiamai. Drąsiai priimdama tai, kas vyksta su Jumis, kokios emocijos kyla, gebėsite elgtis natūraliai ir pasitikėti savimi.

Tai svarbu ne tik siekiant paaukštinimo pareigose ar artėjant svarbiam susitikimui; dar svarbiau yra gerai jaustis kasdienėse situacijose:


–      Drąsiai rengtis taip, kaip patinka, nebijant, kad dėl dėvimų aukštakulnių moteris bus įvertinta kaip mažiau profesionali.

–      Išsakyti jausmus ir parodyti atjautą kolegai, nebijant dėl to būti palaikyta nepakankamai tvirta vadove.

–      Žinoti savo ribas ir gerbti jas. Kai reikia, pasakyti NE, nesibaiminant pasirodyti nepakankamai atsakinga ir lojalia darbuotoja. Galbūt tądien Jūs pasirinkote pasirūpinti savo mažu vaiku ar sergančiais tėvais, nes žinote, kas tuo momentu Jums svarbiausia.

5. LYGINTI SAVE TIK SU SAVIMI

Taip jūs pastebėsite, kaip keičiatės, kokia asmenybe tampate, kaip išmokstate reaguoti, atsiskleisti ir būti savimi situacijose, kuriose anksčiau sutrikdavote ir padėdavote save į žemesnę lentynėlę kitų akivaizdoje. Juk lygybė – tai visiems suteikta galimybė būti priimtiems tokiems, kokie yra.

Tad, kokia yra toji sėkminga, veikli ir karjeros siekianti šiuolaikinė moteris? 

Ji – gerai pažįstanti save ir drąsi parodyti kartu ir savo jautrumą, ir tvirtumą. Ji žino ir gerbia savo ribas, ji pasitiki, kad gali būti priimta tokia, kokia yra, ir jai nereikia nieko slėpti ir apsimetinėti. Na, o jeigu kam nors nepatinka Jūsų atvirumas ir drąsa, tai jau ne Jūsų problema. O tų kurie vis dar vadovaujasi stereotipinėm klišėm ir negeba priimti kitokios realybės.

a
Emeritus Education

Lorem ipsum dolor sit amet con sectetur adipisicing elit sed don eiusmod tempor inci